Redakce Časopisu Matice moravské prosí své autory o dodržování následujících zásad při odevzdávání rukopisů:
Své příspěvky (články, materiálové studie, diskusní a polemické texty, recenze, anotace a zprávy do kroniky) posílejte na e-mailovou adresu cmm@phil.muni.cz. Odevzdávejte je zásadně v elektronické podobě, a to ve formátu DOC (DOCX) nebo RTF. Při psaní užívejte standardní nastavení editoru bez zvláštního formátování, začátky odstavců neodsazujte mezerníkem a neužívejte dělení slov. Přílohy – mapky, grafy, tabulky, případně obrazový materiál – odevzdávejte vždy zvlášť a jejich zpracování projednejte předem s redakcí. Autorská a reprodukční práva k obrazovým přílohám zajišťuje autor, k obrazovým přílohám je nutné připojit vždy popisky uvádějící autorství a zdroj.
K článku je třeba přiložit cizojazyčné resumé o maximální délce jedné normostrany (1 800 tiskových znaků, včetně mezer), dále abstrakt (maximálně 600 tiskových znaků) a klíčová slova v angličtině (maximálně 5–6), respektive podklady v češtině pro překlad do cizího jazyka.
Délka jednoho článku, včetně poznámek, by neměla přesahovat 35 normostran (maximálně 70 000 tiskových znaků), délka recenze 6 normostran (10 000 tiskových znaků) a délka anotace 2 normostrany (3 600 tiskových znaků).
Odkazy na prameny či literaturu a vysvětlivky vkládejte do textu formou poznámek pod čarou označených číselným indexem. V případě dedikací používejte hvězdičku připojenou k názvu, případně k podtitulu. Číselný index zapisujte vždy až za koncové interpunkční znaménko.
V textu rozepisujte slovy čísla od jedné do devíti, čísla dvojmístná a vícemístná pište číslicemi. Používejte uvozovky odpovídající zvolenému jazyku (v češtině „“; v angličtině “”). Distribuce pomlček a spojovníků by měla odpovídat pravidlům českého pravopisu. Pro označení rozsahu v časových i prostorových intencích se používá pomlčka bez mezer (1230–1253; s. 20–36; trasa Brno–Olomouc). Pomlčka oddělená mezerami v zásadě supluje interpunkční čárku, přičemž signalizuje hlubší předěl. Spojovníku se užívá zejména při zápisu kompozit, v jejichž rámci si složky uchovávají dílčí autonomii (Brno-Žabovřesky; francouzsko-německé jednání; kulturně-historický „odkazující ke kultuře a historii“ × kulturněhistorický „odkazující ke kulturní historii“). U denních dat, s výjimkou časového určení pramenů v poznámkách, rozepisujte názvy měsíců. Citáty vyznačujte kurzivou a uvozovkami (také kurzivou) a své případné komentáře či vynechávky do nich vpisujte bez kurzivy s použitím hranatých závorek ([tj. Přemysl Otakar II.]; […]).
V záhlaví u recenzí a anotací uvádějte vždy autora (autory) publikace, název, místo vydání, nakladatelství a rok vydání, počet stran a ISBN.
Redakce si vyhrazuje právo na redakční a jazykové úpravy textu. Příspěvky do rubrik Studie a články, Materiály a Rozpravy procházejí recenzním řízením, které je anonymní (viz www.matice-moravska.cz).
Zkratky
V poznámkách užívejte následující zkratky:
strana – s.
signatura – sg.
folio – f.
recto – r
verso – v
inventární číslo – inv. č.
karton – kart.
rukopis – rkp.
editor – ed.
editoři – edd.
srovnejte – srov.
Literatura
Bibliografické odkazy v poznámkách uvádějte následovně, včetně dodržení uvedené interpunkce. Při prvním odkazu na dílo uvádějte vždy křestní jméno autora či editora v plném znění.Při opakovaných odkazech uvádějte název díla po první tečku a iniciálu křestního jména autora či editora. Příjmení zapisujte kapitálkami (klávesová zkratka CTRL+SHIFT+K):
Vzory:
Zkrácená citace při bezprostředním opakování odkazu k autorovi:
Týž: Husitská revoluce III. Kronika válečných let. Praha 1996.
Zkrácená citace při bezprostředním opakování odkazu k textu:
Tamtéž, s. 85–86.
(Je-li relevantní uvést pořadí vydání publikace, označte je prostřednictvím číselného horního indexu připojeného k roku vydání.)
Vydané prameny
Při citacích vydaných pramenů uveďte nejprve název edice a v závorce zkratku, která bude v poznámkách dále používána:
Vzor:
Codex diplomaticus et epistolaris regni Bohemiae (= CDB) V/2. Inde ab a. MCCLXVII ad a. MCCLXXVIII. Edd. J. Šebánek et S. Dušková. Pragae 1981, s. 181–182, č. 591.
Zkrácená citace při opakování odkazu:
CDB V/2, s. 182, č. 592.
Místa vydání uvádějte vždy v původním znění: Pragae, Paris, Wien, nikoli Praha, Paříž, Vídeň; vzájemně je oddělujte pomlčkou (London – New York). Pokud není uvedeno místo vydání, použijte zkratku s. l., pokud není uvedeno datum, pak zkratku s. d.
Archivní prameny
Při odkazu na archivní pramen uvádějte jednotlivé položky v pořadí od nejobecnější k nejkonkrétnější: oficiální název archivu, značku a název fondu (sbírky), dále zpravidla číslo kartonu nebo knihy, inventární číslo, signaturu, název nebo popis dokumentu a list či stranu.
Vzor:
Moravský zemský archiv v Brně, G 83 Matice moravská Brno, kart. 59, inv. č. 188, tzv. cechovní kopiář z let 1581–1589, f. 62r.
Zkrácená citace při opakovaném odkazu:
MZA v Brně, G 83, kart. 59, inv. č. 188, tzv. cechovní kopiář z let 1581–1589, f. 62r.
Internetové zdroje
V případě internetových zdrojů uveďte oficiální název stránek (je napsán na horní modré liště stránky prohlížeče; jde-li o časopiseckou studii uveřejněnou tímto způsobem, použijte klasický bibliografický odkaz) a k němu připojte přesnou adresu a datum citace.
Vzor:
Březová nad Svitavou – oficiální stránky města. Historie města [online]. Dostupné z: http://www.brezova.cz/mesto/historie-mesta/ [cit. 20. 1. 2015].
Děkujeme všem přispěvatelům za dodržování uvedených pokynů, které výrazně usnadní redakční zpracování.
Redakce Časopisu Matice moravské